Tradycyjna Wędzarnia Warmińska

Jarosław Parol

Historia smaku

Nasze gospodarstwo usytuowane jest 15 km od Olsztyna, w malowniczej wsi Kaborno. Znajdują się tu źródła bijące krystalicznie czystą, zimną wodą mające swoje początki już w XVII w.

Anonim 1656 rok:

„Za wsią, na granicy z gruntami wsi Trękus, na strumieniu biegnącym ku Jezioru Linowskiemu, zbudowano młyn zwany Kalbornik, oddawany przez kapitułę w dzierżawę lub lenno. Strumień był bardzo nikły, toteż i młyn był niewielki.”

Młyn został przeniesiony do Skansenu w Olsztynku, gdzie znajduje się do dzisiaj, a woda w strumieniu zyskała nowe zastosowanie – jej jakość i temperatura okazały się idealne do niewielkiej hodowli pstrąga tęczowego.

Pierwsze pozwolenie na hodowlę gospodarstwo uzyskało w 1987 roku i od tego czasu można tu złapać pstrąga oraz inne ryby.

Wędzone ryby gościły u nas w domu od zawsze – to dlatego tradycyjny piec wędzarniczy z czerwonej cegły związanej glinką szamotową jest sercem Tradycyjnej Wędzarni Warmińskiej.

Sekretem niepowtarzalnego smaku naszych wędzonek jest sposób ich przygotowania.

  • Każda ryba po wypatroszeniu jest ręcznie nacierana solą, a później przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu przez kilkadziesiąt godzin.
  • Następnie jest płukana i starą warmińską metodą zawieszana na haczykach. Dzięki nim każda ryba idealnie zachowuje swój pierwotny kształt.
  • Wędzenie na gorąco mieszanką drzew liściastych odbywa się od 3 do 6 godzin. W czasie wędzenia ryby przybierają barwę ciemnego złota.

Nasze przetwory produkowane są bez sztucznych dodatków, aromatów, słodzików i konserwantów, na podstawie receptur sprzed lat!

Ryby marynowane oraz galarety rybne w słoikach to specjalność mojej babci, gdyż w dawnych latach był to najbardziej skuteczny sposób konserwowania produktów sezonowych, w szczególności ryb. Goście odwiedzający nasz dom zajadali się rybami wędzonymi, ale to właśnie ryby w słoikach były tym, co chcieli zabrać ze sobą w drogę powrotną.

Marynaty rybne to ryby opiekane i marynowane w słodkiej zalewie octowej, przez okres, co najmniej 1 tygodnia. W tym czasie mięso nabiera charakterystycznego słodko-kwaśnego smaku, ości stają się miękkie, a skóra delikatna. Dodatek cebuli dopełnia reszty.

Galarety rybne – najbardziej delikatne, gdyż są to ryby gotowane w wywarze z warzywami, bez dodatku octu, czy kwasku cytrynowego, a jedynie pasteryzowane.

Przez 15 lat (od 2007 do 2022 roku) byliśmy członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia, Mazury, Powiśle. Stanowiło to potwierdzenie, że opieramy swoją produkcję na lokalnych surowcach i tradycyjnych metodach przetwórczych. Niestety wraz ze zmianą formuły przyznawania tego znaku, zostaliśmy zmuszeni do rezygnacji z jego używania. Jednak nadal pozostajemy wierni zasadom jakie przez te wszystkie lata nam przyświecały: lokalnie, świeżo i tradycyjnie!

Gdzieś nad mazurskimi jeziorami…